خانه / اطلاعات حسابداری / شرایط صدور مفاصا حساب بیمه ای قراردادهای پیمانکاری

شرایط صدور مفاصا حساب بیمه ای قراردادهای پیمانکاری

شرایط صدور مفاصا حساب بیمه ای قراردادهای پیمانکاریReviewed by میثم حاجی محمدی on Feb 16Rating: 3.0شرایط صدور مفاصا حساب بیمه ای قراردادهای پیمانکاری در بخش قبلی ، مقدماتی در مورد شرکتهای پیمانکاری خدمت شما عنوان کردیم . در این بخش بیشتر در مورد موارد قانونی قراردادهای پیمانکاری توضیحاتی می دهیم .یکی از این موارد نحوه اجرای تکالیف بیمه ای پیمانکاران است. تمامی پیمانکاران اعم از حقیقی و حقوقی پس از انعقاد قرارداد باید اقدامات زیر را انجام دهند : ارائه یک نسخه از قرارداد منعقد شده به شعبه تامین اجتماعی محل پروژه تشکیل پرونده و گرفتن کد کارگاهی ارائه ماهانه لیست و و حق بیمه کارکنان به شعبه و پرداخت حق بیمه

bmw factory 100368700 m شرایط صدور مفاصا حساب بیمه ای قراردادهای پیمانکاری

با عرض سلام به همه کاربران محترم ،

در بخش قبلی ، مقدماتی در مورد شرکتهای پیمانکاری خدمت شما عنوان کردیم . در این بخش بیشتر در مورد موارد قانونی قراردادهای پیمانکاری توضیحاتی می دهیم .یکی از این موارد نحوه اجرای تکالیف بیمه ای پیمانکاران  است.

تمامی پیمانکاران اعم از حقیقی و حقوقی پس از انعقاد قرارداد باید اقدامات زیر را انجام دهند :

 • ارائه یک نسخه از قرارداد منعقد شده به شعبه تامین اجتماعی محل پروژه
 • تشکیل پرونده و گرفتن کد کارگاهی
 • ارائه ماهانه لیست و و حق بیمه کارکنان به شعبه و پرداخت حق بیمه

نکته مهم این که در مورد قراردادهای مشمول طرح های عمرانی مانند راهسازی ، که حق بیمه بوسیله واگذارنده کار از محل اعتبار پروژه و صورت و ضعیت تامین و به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود .پیمانکار فقط باید لیست کارکنان را بصورت ماهانه تسلیم شعبه کند .

 • در صورتی که پیمانکار قسمتی از اجرای کار را به پیمانکاران فرعی واگذار نماید ، باید یک نسخه از قرارداد پیمانکاران فرعی را در اختیار شعبه مربوطه قراردهد و ملزم به ارسال لیست و حق بیمه کارکنان به شعبه تامین اجتماعی است .

حق بیمه قراردادهای موضوع ماده ۳۸ فانون تامین اجتماعی ، شامل میزان ناخالص کارکرد ، تاریخ شروع و خاتمه ، عمرانی یا غیر عمرانی بودن طرح به ترتیب زیر محاسبه می شود :

 1. حق بیمه قرارداد پیمانکاری مشمول طرح های عمرانی ۶٫۶ درصد ناخالص کارکرد قرارداد محاسبه می شود .
 2. حق بیمه فاقد شرایط طرح های عمرانی در صورتی که دستمزدی باشد ۱۵ درصد ناخالص کارکرد است و در صورتی تهیه مصالح بر عهده پیمانکار باشد ۷ درصد ناخالص کارکرد به اضافه بیمه بیکاری متعلقه که یک نهم حق بیمه است محاسبه می شود .
 3. صدورمفاصاحساب هر یک از قرارداهای پیمانکار منوط به پرداخت حق بیمه ها به همین ترتیب است.

لازم به ذکر است کارفرمایان از هر صورت وضعیت ۵ % بابت بیمه کسر می کنند و آن را به صورت سپرده نگهداری می کنند و پس از ارائه مفاصا حساب آن را به پیمانکار پرداخت می کند .پس از خاتمه پیمان ، پیمانکار بر اساس درصدهای ذکر شده ( ۶٫۶ ، ۱۵ ، ۷ ) و ۹/۱ بیمه بیکاری ، بیمه خود را محاسبه می کند . اگر این مبلغ از مبلغ لیست ماهانه ارائه شده بیشتر باشد ، باید مابه التفاوت آن را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند ولی اگر این مبلغ کمتر از لیست ماهانه باشد مبلغی به پیمانکار مسترد نخواهد شد.

کاربران محترم در صورت  داشتن هر گونه سوال و نیاز به مشاوره در زمینه بیمه و راهکارهای پروژه پیمانکاری مربوط به شرکت و موسسه  خودتان ، می توانید به بخش مشاوره حسابداری پرشین حساب مراجعه نمایید .

آرزوی موفقیت برای همه شما دارم .

۱۷۲ نظر

 1. هادی تقی زاده

  سلام
  من از پرسنل شاغل نیروهای مسلح استفاده کرده ام آیا برای این پرسنل باید حق بیمه ای به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنم یا خیر؟

  • سلام کاربر عزیز

   طبق قانون شما نمی توانید برای پرسنل نیروهای مسلح حق بیمه در نظر بگیرید چون این افراد تحت پوشش خدمات درمانی نیروهای مسلح می باشند .

 2. با سلام
  من میخاستم بدونم شرکت ما در زمینه خدماتی فن آوری اطلاعات فعالیت می کند.و بعضا اموری که برای شرکت ها انجام میشود که خدمات است نهایتا ۱تا چند روز انجام شده ودر نهایت فاکتور ارائه میشود.ولی با وجود عدم داشتن قرارداد بیمه ۱۶٫۶۷ %از فاکتور خدمات کسر می کنند؟آیا این مساله قانونی است؟آیا ماده قانونی مبنی بر کسر یا عدم کسر وجود دارد؟در ضمن فعالیت های مشمول بخشنامه ۱۴/۳ نیز میباشد.با این حال از کلیه فاکتور های ما ۱۶٫۶۷%بیمه کسر میگردد.لطفا راهنمایی نمایید

  • علی محمدی

   سلام کاربر گرامی
   ارائه فاکتور مشمول بیمه نمی باشد و فقط مالیات تکلیفی کسر خواهد شد. کسورات ۱۶٫۶۷ مربوط به قراردادهای خدماتی پیمانکاران می باشد. ممکن است شما قبلاً با کارفرما قرارداد داشته باشید و فاکتورها در قالب آن قرارداد قرار گرفته باشد. با این حال از هر صورت وضعیت و یا فاکتور ۵درصد سپرده بیمه کسر می شود تا شما مفاصا کل (۱۶٫۶۷) را از شعبع تامین اجتماعی بگیرید.

 3. سلام من پیمانکار تعویض پلاک خودرو هستم، که تهیه کلیه تجهیزات غرفه اعم از مصرفی و غیرمصرفی با خودمه، و درآمدم هم در قالب حقوق ماهیانه مثل یه کارمند با همه کسورات قانونی بم پرداخت میشه، اما برا گرفتن مفاصا حساب با ظریب ۱۶/۵۷ محاسبه شده با این استدلال که شما نیروی انسانی هستید ،با توجه به هزینه های جانبی اصلا مبلغ عادلانه ای نیست اما نمیدونم چطور دفاع کتم ممنون میشم راهنماییم کنید

 4. ضمن تشکر
  یک کارگاه تازه تاسیس با۸نفر پرسنل که هنوز اقدام به ارائه بیمه ننموده است چگونه مشمول دریافت مزایای ماده ۸۰میشود؟

 5. چراکارگاهای مختلف حق بیمه های متفاوت میدهند؟
  این تفاوت در مستمری بازنشستگی تاثیرگذار است؟
  ممنون ازسایت مفیدتان

 6. باسلام
  شخصی که مدیرعامل یک شرکت است وعضونظام مهندسی ساختمان است و شرکت هم پروژه دولتی غیرعمرانی انجام میدهد و شخص هنوز هیچگونه پوشش بیمه ای ندارد؛ چه نوع بیمه ای برایش بهتراست؟
  خواهشا شاده و واضح جواب دهید که متوجه شوم

 7. سلام
  سوالی از حضورتان داشتم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  ما شرکتی داریم که کارمند ندارد و تنها دو نفر اعضا اصلی (مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره) می باشیم و حق بیمه هم پرداخت نمی کنیم برای خودمان
  بابت قراردادی که بسته ایم و برای گرفتن مفاصا حساب آن بایستی حق بیمه (که گفته می شود ۱۵ یا ۶ درصد مبلغ قرارداد است تقریبا) پرداخت کنیم؟
  عنوان قرارداد : خرید کتاب های الکترونیکی برای کارفرما توسط پیمانکار

 8. با سلام و احترام،
  من برای انجام یک پروژه نرم افزاری با یک کارفرما ، قراردادم را به دو قسمت فروش و نصب و راه اندازی تقسیم کرده ام، سوالی که از خدمتتان دارم
  با توجه به اینکه کل کار را شخصا انجام میدهم و در قرارداد نام خودم قید شده
  ۱- قسمت اول قرارداد که فروش است آیا مشمول مالیات و بیمه میشود؟
  ۲- آیا میتوانم برای قسمت دوم ( یعنی نصب و راه اندازی) ، در طول قرارداد ، بصورت خویش کارفرما بیمه پرداخت کنم و در انتها مفاصاحساب گرفته و مبلغ آنرا از بیمه دریافت کنم؟
  ۳- آیا دو قرارداد باید جداگانه باشند و یا میتواند در یک غالب آورده شوند؟
  با تشکر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

جدیدترین مطالب حسابداری را مستقیم در ایمیل خود دریافت کنید !

برای استفاده از این سرویس لازم نیست هیچگونه هزینه ای پرداخت کنید.

با وارد نمودن ایمیل خود، دانلود های رایگان حسابداری ، مقالات آموزش حسابداری، جدیدترین اطلاعیه های سازمان امور مالیاتی، بسته های کاربردی حسابداری، فیلم آموزشی، فایل صوتی، کوپن تخففیف کارگاه ها و کلاسهای آموزشی و ... را به طور رایگان و مستقیم دریافت می نمایید!