خانه / اطلاعات حسابداری / گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده چیست ؟

گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده چیست ؟

گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده چیست ؟Reviewed by میثم حاجی محمدی on Feb 17Rating: 2.5گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده چیست ؟یکی از مسائل مهم در اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده گرفتن مجوز فعالیت در این نهاد مالیاتی است .یکی از این مجوز ها گواهینامه ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می باشد .شاید عده زیادی از فروشندگان کالا و یا ارائه کنندگان خدمات هنوز با این گواهینامه آشنایی نداشته ولی در صورتحساب های خود 5% مالیات را محاسبه کرده و از خریداران دریافت می کنند .در صورتی که بعد از اتمام مراحل ثبت نام و تکمیل پرونده مالیاتی در سازمان مالیات بر ارزش افزوده ، اشخاص حقیقی و یا حقوقی باید مجوز لازم جهت اعمال قانونی را داشته باشند .

282 گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده چیست ؟

با سلام به همه کاربران محترم ،

یکی از مسائل مهم در اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده گرفتن مجوز فعالیت در این نهاد مالیاتی است .یکی از این مجوزها گواهینامه ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می باشد .شاید عده زیادی از فروشندگان کالا و یا ارائه کنندگان خدمات هنوز با این گواهینامه آشنایی نداشته ولی در صورتحساب های خود ۵%  مالیات را محاسبه کرده و از خریداران دریافت می کنند .در صورتی که  بعد از اتمام مراحل ثبت نام و تکمیل پرونده مالیاتی در سازمان مالیات بر ارزش افزوده ، اشخاص حقیقی و یا حقوقی باید مجوز لازم جهت اعمال قانونی را داشته باشند .در غیر اینصورت دریافت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده غیر قانونی است و باید از صورتحساب فروشندگان کسر گردد. دریافت مبلغ فوق فقط با مجوز سازمان مالیات بر ارزش افزوده و تحت عنوان گواهینامه ثبت نام قابل اجرا است .بعد از ثبت نام نهایی و ارائه اظهارنامه دوره ۳ ماهه مالیات بر ارزش افزوده می توانید نامه ای بنا به درخواست آن سازمان تنظیم نموده و جهت گرفتن مجوز فوق اقدام نمایید . در حال حاضر در برخی از ادارات سازمان مالیات بر ارزش افزوده به غیر از مراحل فوق اشخاص را ملزم به گرفتن تاییدیه ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم می کنند  .

طبق این دستور هریک از اشخاص حقیقی و حقوقی در پایان هر دوره ۳ ماهه باید خرید ها و فروش خود را در نرم افزار online یا offline  ثبت کرده و در حوزه مشخص شده در منطقه خود ارائه کرده و تاییدیه سازمان مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کنند . در غیر اینصورت سازمان مالیات بر ارزش افزوده به هیچ عنوان گواهینامه فوق را صادر نمی کند .

این گواهینامه بنا به تشخیص حوزه مالیات بر ارزش افزوده، بصورت  ۶ ماهه یا یک ساله صادر می شود ، که بعد از پایان تاریخ اعتبار اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به تمدید اعتبار از حوزه مالیاتی می باشند .کلیه خریداران موظند هنگام پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در صورتحساب فروشندگان ، گواهینامه ثبت نام را از آنها درخواست کرده و پس از رویت آن ، و اعتبار تاریخ ، نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

امیداست تا حدی توانسته باشیم شما کاربران پرشین حساب را با گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده آشنا کرده باشیم .

آرزوی موفقیت و پیشرفت روز افزون را برای همه شما دارم .

 

 

۵۵ نظر

 1. مریم افشاری

  با سلام
  شرکت ما در مرداد ۹۲ ثبت شده اما شروع به فعالیت شرکت عملا از سال ۹۳ است
  پیش ثبت نام دارایی و ارزش افزوده هم در خرداد و تیر ۹۳ انجام شده
  حالا می خوام ثبت نام اصلی ارزش افزوده رو تکمیل کنم اما نمی دونم شرکت های پیمانکاری خدماتی (تعمیر و نگهداری قطعات و دستگاه های فولاد مبارکه) جز کدام مشمولیت میشه
  لطفا کمکم کنید

 2. باسلام درخصوص معاملات فصلی اکثر فروشندگان از ارائه ی کد اقتصادی و شناسه ملی و یا کد ملی بر روی فاکتور خودداری می کنند. درصورتی که برای ثیت خریدهای فصلی ، سامانه چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین کد اقتصادی یا شناسه ملی می خواهد و گزارش امتاع برای خرید وجود ندارد .
  برای ثبت خرید چه باید کرد ؟

  • میثم حاجی محمدی
   میثم حاجی محمدی

   سلام ، امتناع برای خرید وجود ندارد و اداره دارایی شما را مقصر بوجود آمدن این مشکل می داند و می گوید چرا با کسی که کد ملی و شناسه ندارد معامله داشته اید؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

جدیدترین مطالب حسابداری را مستقیم در ایمیل خود دریافت کنید !

برای استفاده از این سرویس لازم نیست هیچگونه هزینه ای پرداخت کنید.

با وارد نمودن ایمیل خود، دانلود های رایگان حسابداری ، مقالات آموزش حسابداری، جدیدترین اطلاعیه های سازمان امور مالیاتی، بسته های کاربردی حسابداری، فیلم آموزشی، فایل صوتی، کوپن تخففیف کارگاه ها و کلاسهای آموزشی و ... را به طور رایگان و مستقیم دریافت می نمایید!